Meidän edustusjoukkue vs vain edustusjoukkue?

Nuorten pitäminen lajin parissa on keskusteluaihe josta saa paljon mielipiteitä kun kysymyksen heittää ilmoille. Aiheena tämä on todella laaja, ja sitä voidaan katsoa mm seuraavista näkökannoilta: harjoitusmahdollisuudet, taloudelliset vaatimukset, pitkän tähtäimen satsaus (harraste vai ammattimaisuus), esikuvat tai miksipä ei seuran yhtenäisyys mineistä edustusjoukkueeseen.

Tässä yhden näkökannan perkaus, minun silmin katsottuna.

Meidän edustusjoukkue vs. vain edustusjoukkue?

Nuorten esikuvat ovat tärkeitä, näitä seurataan, ihaillaan ja heistä kerrotaan kavereille. Kun kavereille kerrotaan ja he eivät kyseistä lajia harrastaa, saattaa hänestä tulla uusi harrastaja. Olen tämän nähnyt todellisuudessa, joten täysin tuulesta temmattu tämä ei ole. Mutta miten esikuvia luodaan nuorelle lajin harrastajalle? Tunnemme kaikki huikean tähden nimeltä Teemu Selänne, ja hän muistaa kertoa kerta toisensa jälkeen, miten hän haluaa auttaa nuoria, mutta miten on meidän edustusjoukkueiden pelaajat?

Edustusjoukkue nimike tuottaa erilaisia mielikuvia eri ihmisille, olen keskusteluissa kuullut mm seuraavia kommentteja eri lajeista:

  • “Seuran rahareikä.”
  • “Niin ne aikuiset, on meillä sellainen, taitaa pelata ykkösdivarissa?”
  • “Siellä pelaa se XXX XXX, se heittää tooosi kovaa.”
  • “Kyllä meillä sellainen on, pelaavat SM-tasolla, mutta eivät ne oikein pärjää.”
  • “Joo, där spelar xxx, xxx och xxx. Dom är jätte duktiga och då jag blir stor vill jag också spela i herrlaget.” (=joo, siellä pelaa xxx, xxx ja xxx. He ovat tosi hyviä ja kun minusta tulee iso haluun pelata edustusjoukkueessa.)

Jos kysyisin sinulta mitkä näistä viidestä vastauksesta ovat parhaat, uskallan väittää että kaikki yhteen ääneen haluaisi kuulla kolmannen ja viidennen kohdan kaikilta junioreilta, eikö? Mutta miten tähän päästään?

Itse näkisin että jotta seurasta rakennetaan entistä yhtenäisempi ja luotaisiin sitä todellista seurahenkeä, mitä mm näkee paljon Ruotsissa, tulisi seuran edustusjoukkue liittää seuran juniorityöhän aktiivisesti. Näin mahdollistetaan sekä yllytetään näitä nuoria alkamaan seuraamaan edustuspelaajien ja joukkueiden tekemistä. Helpot konstit tulisi ottaa käyttöön ja näitä ovat mm junioreiden ilmainen sisäänpääsy edustusjoukkueiden peleihin*. Edustusjoukkueiden jäsenet pitäisi aktivoida juniorityöhön myös jalkauttamalla heidät “kentälle” **. Tehostamalla viestintää ja pelaajien tunnettavuutta sisäisesti seurassa ***.

Ennen tätä kirjoitusta lähetin sähköpostia Suomessa toimiville seuroille, joilla on junioritoimintaa sekä edustusjoukkue. Sähköpostin lähetin 13.9. ja omaksi “takarajaksi” asetin 27.9, koska kyllä siinä ajassa luulisi seuran saavan vastattua sähköpostiin jos näin haluavat.

Seurat jotka saivat sähköpostia olivat:
Dicken, Sparta IF, Dynamo, GrIFK, Atlas, Cocks, Akilles, BK-46, HIFK, Kiffen, SIF, ÅIFK, KyIF,

Vastaus aktiviteetti kuitenkin osoittautui huomattavasti alemmaksi kuin osasin odottaa. Vastauksia tuli seuraavilta: GrIFK, Dicken, Dynamo Riihimäki, SIF ja Sparta IF.

Sähköpostissa kysymykset olivat seuraavat:

  • Antaako teidän seura kausikortteja kaikille junioreille omien edustusjoukkueiden kotiotteluihin tai muuten vapaan sisäänpääsyn?
  • Yllytetäänkö junioreita pukeutumaan seuran omiin vaatteisiin tai muulla tavalla osoittavan tukea ottelutapahtumissa?
  • Tiedotetaanko juniorijoukkueita edustusjoukkueen otteluista sähköpostitse tai jonkun toisen kanavan kautta suoraan, vai oletetaanko heidän lukevan ja etsivän tietoa tulevista otteluista itse?
  • Osallistuuko edustusjoukkueen jäsenet junioritoimintaan?
  • Kuinka monta edustusjoukkueen jäsenistä valmentaa juniorijoukkuetta?

Yksitellen en rupea vastauksia käymään läpi, mutta tiivistän ne alla olevien otsikoiden sisään.

Vielä jäi mietityttämään miksi moni muu seura ei vastannut. Onko heillä s-posti osoitteet väärin kotisivuillaan, ovatko laiskuudesta jättänyt vastaamatta vai onko heillä tilanne se että ei halua sitä julki? Mene ja tiedä mutta kiitän kuitenkin vastanneita.


 *) = Junioreiden ilmainen sisäänpääsy edustusjoukkueen otteluihin

Tämä on mielestäni ehdoton! free_admission_icon

Juniori joka maksaa seuramaksun tulisi samaan hintaan saatava niin kutsuttu “junnukausari”, tai muu ilmainen sisäänpääsy. Isänä minua ei kiinnostaisi maksaa seuramaksun lisäksi siitä että oma lapsi saa katsoa oman seuran edustusjoukkuetta. Mikäli tässä joku kontraisi väittämällä; “mutta kyllähän sitä omaa seuraa ja joukkuetta haluaa tukea” niin ymmärrän että sitten siltä vanhemmalta ottaisi sisäänpääsyn. Mutta siitä että jo seurassa toimivalla juniorilta vaaditaan sisäänpääsymaksua en ymmärrä. Jos sanotaan että yhden ottelun sisäänpääsymaksu olisi 5€ lapselle ja 10€ aikuiselle, tekisi tämä 15€ jos minä ja lapseni menisimme katsomaan yhtä ottelua. Tällöin kuulen jo miten joku nousee uudestaan penkistään ja kehottaa minua ostamaan seuran kausikortin. Jos sanotaan että kausikortti maksaisi 50€, maksaisi tämä siis minulle sen 100€, ja tämä ei ole mikään pieni summa, ainakaan minulle.

Nämä samaiset besserwisser henkilöt sitten kuitenkin kuittaavat että tämä menee seuran hyväksi, mutta kysynkin, meneekö, vai meneekö tämä vain edustusjoukkueen hyväksi/pyörittämiseksi?

Miten käy sitten kun tämä juniori haluaa vaihtaa harrastusta, tai hän harrastaa useampaa lajia? Tällöin pitäisi tukea montaa eri seuraa/lajia, ja meillä kaikilla ei ole rajatonta budjettia. Vaikka näin mielelläni tekisin, ei minulla ole siihen varaa.

Kysehän on siitä että miten sitä katsomoo haluaa täyttää? Jos tälla junnukausari tavalla saisi junnut paikalle, ja he usein tulevat vanhemman kanssa joka maksaisi 5-10€ euroa tulisi siitä jotain tuloa, versus sitä että vanhempi ja junnu päättävät jäädä kotiin jolloin tämän mallin mukaan tulo olisi 0,- €. Kaikilla kun ei ole rajatonta budjeettia.

Sähköpostikyselyn tulos

Vastanneiden seurojen yhteinen linjaus oli tässä selkeä: Kyllä, juniorit pääsevät ilmaiseksi sisään!
Dynamo ja Dicken ilmoitti että juniorit saavat niinkutsutun “junnukausarin”. Muut seurat eivät juuri tarkemmin avannut miten juniorit pääsevät sisään mutta olettaisin että osoittamalla vaattein, tai sitten vain tämä junnukausari puoli jäi mainitsematta.

On kuitenkin ilahduttavaa nähdä että tämä puoli on kunnossa vastanneiden kesken, koska tunnen yhden seuran Suomessa joka vaatii maksua myös omilta junioreilta jotta kotiotteluita pääsisi katsomaan.


 **) =Edustusjoukkueiden jäsenet pitäisi aktivoida juniorityöhön myös jalkauttamalla heidät “kentälle”

Valmentajista on pulaa, tämä ei päde vain käsipalloon eikä vain yhteen maantieteelliseen alueeseen. Mikä olisikin parempi kuin että edustusjoukkueen henkilö asetettaisiin näihin tehtäviin tavalla tai toisella. Tietenkään ei voi määrätä edustuksen pelaajaa tähän, (jos ei näin pelaajaan sopimukseen kirjoita) ja kaikki ei sovellu vastuuvalmentajaksi, tai edes apuvalmentajaksi, mutta mielestäni voisi hyvin vaatia/”väkevästi” toivo että jokainen edustusjoukkueen jäsen vierailee junioritoimintaan edes 1~5 harjoitukseen kauden aikana.

Itse olen valmentajan roolia kokeillut ja tykännyt ja siksi antanut takaisin lajille ja seuralle, joka on mahdollistanut harrastuksen minulle. Mutta kyselyn tuloksena osallistumisprosentti tällaiseen toimintaan on alhainen. Jos ajatellaan että edustusjoukkueen pelaajat tähän osallistuisi, niin pienellä vaivalla voisi saada todella paljon aikaiseksi. Junnuottelut pelataan usein ryppäissä. Eli lyhyeen ajan sisällä samana päivänä, he pelaavat useamman ottelun joten voisi hyvin sisällyttää edustusjoukkueen jäseniin harjoitus/joukkuesääntöihin sen, että edustuspelaajat käyvät katsomassa ja varsinkin kannustamassa nuoria peleissä, ja näin näyttää miten omia kannustetaan. 

Voisin nähdä että kun edustuspelaaja on käynyt auttamassa junnujoukkuetta parissa harjoituksessa, että kyseiset junnut saisi mahtavan fiiliksen siitä että tämä kyseinen aikuinen höystettynä muutaman muun edustuspelaajan kanssa katsomossa, seuran väreissä kannustaisi taputtaen/huutaen tai miksipä ei jopa torven kanssa antaisi paljonkin lisäfiilistä tälle junnujoukkueelle. Olen useina vuosina kuullut siitä seuraavaa edustusjoukkueiden johtajilta tai seuran aktiivisista aikuisilta seuraavaa: “kyllä me ollaan kannustettu junnuja tulemaan edustusjoukkueen otteluihin, mutta ei heitä voi pakottaa ja näinollen osallistuminen on ollut alhaista.”

Mutta kysynkin että onko silloin edustusjoukkue tehnyt jotain asian eteen?
Mitä jos nämä aikuisemmat ottaisivat sen ensiaskeleen ja kävisi junnujen luona, niin hekin innostuisivat aivan toisella tavalla vierailuun edustuksen luo!?

Itse loin aikoinaan omalle seuralle seuraavanlaisen ehdotuksen:

Luotaisiin edustusjoukkueen pelaajista 2~4 hengen ryhmiä, ja jokainen ryhmä ottaisi yhden junnujoukkueen “omakseen” ja järjestäisi että kävisi harjoituksissa auttamassa. Vetäisi harjoitusvaatteet päälle ja juoksisi pelaajien kanssa harjoitukset, näyttäisi heittoja, toimisi demo henkilöinä. Silloisen Ed.joukkueen johto ei tästä juurikaan ottanut kuuleviin korviin, ja itse sitten juttelin pelaajien kanssa. Muutama lähtikin tähän mukaan, joten kiitos heille silloin, ja uskon että niin heidän kun junioreiden puolesta kaikki olivat tyytyväisiä. Mutta ongelmaksi muodostui se että tätä ed.joukkueenjohdon apaattisuus tässä asiassa vesitti koko tarkoituksen ja vierailut kuihtui kasaan.

Toisin sanoen tämä tulisi kuulua koko seuran asiaksi, jota aivan seuran ylimmästä päästä asti kannustetaan ja tsempataan.

esikuva3 Enkä ole myöskään kuullut että seuroissa järjestettäisiin ed.joukkueen junnuharjoitukset. Toisin sanoen että junnujoukkueita kutsuttaisiin katsojiksi edustusjoukkueiden harjoituksiin, niinkuin esimerkiksi jääkiekossa järjestetään niin kutsuttuja medialle avoimet harjoitukset. Voisi hyvin kutsua juniorijoukkueita seuraamaan ed.joukkueen harjoituksia ja tällöin suunnitella harjoitukset niin että on selkeästi 2 “joukkuetta” erivärisillä paidoilla, ja harjoitusten yhteyteen tai loppuun järjestää kisoja aikuisten ja nuorten välillä. Esim tarkkusheittoa, heittoja tutkaan, esteratoja jne. Ja tässä junnuvalmentajilla voisi hyvin järjestää tämä joko korvaavana harjoituksena omalle vuorolle tai ehkäpä lisäharjoitukseksi kerran syyskauteen ja kerran kevätkauteen.

Sähköpostikyselyn tulos:

Dicken ja SIF ilmoitti että kaikilla juniorijoukkueilla on omat “kummipelaajat” jotka vierailevat ja vetävät harjoituksia silloin tällöin, ja toimintaa on ohjattua jotta edustusjoukkue auttaa seuratoimintaa. Spartalla IF ja GrIFK ilmoitti että heillä on joitakin aktiivisia edustusjoukkue jäseniä jotka valmentavat/sparraavat junioritoimintaa, mutta mitään selkeää ja rakenteellista toimintaa tähän ei ole.

Dynamo Riihimäellä edustusjoukkueen pelaajat osallistuvat junnujoukkueiden valmennukseen, mutta varsinaista kummipelaaja järjestelyä ei ole. Tulevaisuudessa toiminnan kasvaessa kummipelaaja järjestelyt tulevat ajankohtaiseksi ja sitä ollaan heillä jo alkukaavoitukset tehty.

Esimerkkiä tässä kummitoiminnassa Suomessa näyttää mielestäni Dicken joka myös avoimesti tästä kummitoiminnasta kertoo mm kotisivuillaan. Dicken on myös jatkanut tätä uutisointia ja kertonut kun edustuspelaajat ovat osallistuneet harjoituksiin kuvien kera. Edustuspelaajat eivät pelkästään osallistu harjoituksiin kauden aikana, he ovat myös keskeistä osaa seuran järjestämien usean leirin yhteydessä, mm mainittakoon Röd&Blå leiri. Oikein hyvää työtä ja jatkakaa tätä! 🙂


***) = Tehostamalla viestintää ja pelaajien tunnettavuutta sisäisesti seurassa sekä ulkoisesti.

Pelaajien tunnettavuus korjaantuu suurimmalta osalta sisäisesti edellisellä toimenpiteellä, mutta mikäli tähän ei haluta niin pitäisi ainakin olla pelaajaesittelyt verkossa, samalla saa myös seuran ulkopuolelle pelaajien tunnettavuutta nostettua. Tässähän voi sitten oman seuran oman informaatiopolitiikan mukaisesti hoitaa asiaa eteenpäin. Jotkut täydentävät omia kotisivuja, toiset oman FB kuvagalleriaan. Asiaan johon itse aikoinaan törmäsin oli se että silloisessa seurassa ei juurikaan ilmoitettu edustusjoukkueen otteluista tai ennakoista. Itse tietysti välitin aina tiedon junnuille harjoituksissa. Edustusjoukkueen tulisi kanavoida kaikki mahdolliset kanavat, jotta tunnettavuus ottelupäivistä, otteluajoista, sekä kaikesta muusta ottelutapahtumasta. Muun muassa sellainen yksityiskohta mitä olen hämmästellyt, ja jopa kuullut palautetta henkilöiltä jotka eivät ole jo sisällä käsipallopiireissä, on se että vaikka Facebook tapahtuma olisi luotu, ei se sisällä mitään muuta tietoa kuin pakollisen ajan ja päivämäärän.

esikuva2 Valitettavasti luulen että edustusjoukkue ja seuran hallitus vain oletti että junnujoukkueet itse selvittää milloin pelaavat ja itse hoitavat pelaajansa sinne, ja kun sitä ei ollut, ei pelaajat löytäneet hallille. Nykyään löytyy niin paljon eri ilmoituskanavia että jos tämä ei ole kunnossa kysyisin että haluaako seura että juniorit seuraavat omaa edustusjoukkuetta.

Nykyään on kuitenkin olemassa niin paljon vaihtoehtoja yhteydenpitoon ja seuran sisäiseen viestintään. On Facebook, kotisivut, Google+, intranettejä, ja myös mahdollisuudet esim Office 365 palveluun, joka loppujen lopuksi hyvin alhaisella hinnalla voisi olla seuran sisäiseen yhteydenpitoon oiva työkalu. Tiedän että jotkut seurat ovat ottaneet käyttöön myös Seuranet palvelun, joka on luotu juuri tämän kaltaiselle toiminnalle. Itse en ole kuitenkaan ollut tämän järjestelmän tehokäyttäjä mutta ymmärrykseni mukaan se on toiminut ihan OK.

Sähköpostikyselyn tulos:

Sähköpostissa kysymys oli muotoiltu seuraavaksi: Tiedotetaanko juniorijoukkueita edustusjoukkueen otteluista sähköpostitse tai jonkun toisen kanavan kautta suoraan, vai oletetaanko heidän lukevan ja etsivän tietoa tulevista otteluista itse?

 Tässä olikin sitten tervettä ja rehellistä tekstiä useammalta seuralta joka totesi että tätä puolta tulisi tarkastaa ja parantaa, vaikkakin näkisin että vastanneet seurat hoitavat omien sanojensa mukaan tämä joten kuten hyvin. He joilla oli edustusjoukkueen jäseniä aktiivisena välittävät tietoa näiden henkilöiden kautta, sekä vaihtelevasti Facebook tai sähköpostin kautta.


Kirjoitukseni oli pitkä, ja sisälsi paljon ajatuksiani, ja kiitän lämpimästi niitä seuroja jotka osallistuivat tähän. On ilo nähdä että muutamat seurat ovat rakentamassa tai kehittämässä vahvaa “me” henkeä ja halukkaita siitä kertomaan.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.